BĚLENÍ ZUBŮ

Bělení zubů je estetický zákrok, kterým můžeme dosáhnout dlouhodobě světlejšího odstínu zubů. Je-li prováděno pod dohledem zubního lékaře nebo dentální hygienistky, jedná se o bezpečný proces, při kterém nedochází k poškození zubních tkání.
Samotnému bělení by mělo předcházet ošetření zubů u dentální hygienistky, kontrola stavu tvrdých zubních tkání, dásní a parodontu, odstranění zubního kamene a povrchových pigmentací. Přítomnost zubních výplní a protetických náhrad není překážkou bělení, pacienti ale musí počítat s tím, že tyto náhrady se nevybělí a mohou mít jiný odstín než vybělené zuby. Po tomto zákroku je indikována min. týden tzv. „bílá dieta“, kdy je doporučeno vyhýbat se kouření, potravinám a nápojům s obsahem pigmentů (káva, čaj, červené víno, kari, sójová omáčka…).

Ordinační bělení zubů
Provádí dentální hygienistka přímo v zubní ordinaci za použití bělicího přípravku o vyšší koncentraci účinné bělicí látky. Celý proces ordinačního bělení trvá přibližně 2 hodiny. Před nanášením bělicího gelu na povrch zubů je zapotřebí důkladné očištění bělených zubů a izolace měkkých tkání. Aplikace bělicího gelu na zuby se provádí většinou ve třech po sobě následujících cyklech, kdy každý trvá 20 minut.
Odstín zubů, se kterým pacient odchází z ordinace, není trvalý a během několika následujících dnů se ještě zesvětluje. Bělení zubů je možné dle potřeby opakovat.

Domácí bělení zubů
Na základě otisku zubů se pacientovi vytvoří individuální plastové nosiče, které přesně kopírují tvar zubů a dásní. Do nosičů si pacienti po dobu 1-3 týdnů aplikují bělicí gel. Aby bylo bělení dostatečně efektivní, měla by aplikace trvat dále než hodinu denně, je možné nechat gel působit přes noc. U domácího bělení je nezbytné dodržovat bílou dietu po celou dobu bělení.
Ideální výsledky přináší kombinace ordinačního i domácího bělení.  
Pro udržení vyběleného odstínu je zapotřebí dodržovat pečlivou domácí ústní hygienu a pravidelně navštěvovat ordinaci dentální hygienistky.

MUDr. Jan Šrubař - stomatochirurgie / Křižná 857, 757 01, Valašské Meziříčí / tel.: +420 608 890 030 / zubni.hygiena@email.cz