PREVENCE

Pravděpodobně nejčastějším chronickým zánětem v lidském těle je zánět dásní - gingivitida. Neléčená gingivitida pak po určité době často přechází v zánět závěsného vazivového aparátu zubu, pomocí kterého jsou zuby ukotveny v kosti – tzv. parodontu. Gingivitida a parodontitda zapříčiňují nejen řadu nepříjemných symptomů jako je krvácení dásní, otoky v oblasti zubů, zápach z úst a další, ale zejména předčasnou ztrátu zubů. To, že za těmito chorobami stojí přítomnost plaku v dutině ústní (resp. jeho nedokonalé odstraňování), je dnes všeobecně přijímaným medicínským faktem.
Nedokonalá ústní hygiena je také příčinou vzniku zubního kazu.

Z těchto důvodů vznikl obor dentální hygieny. V řadě zemí Evropy má již letitou tradici, v České republice se více rozšiřuje bohužel až ve 21. století. Hlavním cílem dentální hygienistky je tedy pomoci pacientům správně provádět ústní hygienu a předcházet tak vzniku zubního kazu, gingivitidy a parodontitidy.

Další důležitou součástí profesionální dentální hygieny je léčba gingivitidy a lehčího stupně parodontitidy. Těžší stupeň parodontitidy je pak léčen ve spolupráci s parodontologem. V této souvislosti připomínáme, že vyšetření u dentální hygienistky nenahrazuje pravidelné preventivní prohlídky u zubního lékaře a neslouží k diagnostice a léčbě zubních kazů.

Služby dentální hygieny jsou určeny všem, kteří chtějí svým zubům poskytnout důslednou péči podpořenou moderními poznatky, což se vyplatí nejen po ekonomické stránce, ale zejména po stránce zdravotní.
MUDr. Jan Šrubař - stomatochirurgie / Křižná 857, 757 01, Valašské Meziříčí / tel.: +420 608 890 030 / zubni.hygiena@email.cz